Znáte fakta o léčivé síle citrónové vody?

0
364
Female hand with slice of lemon in kitchen, with freshly made drink sparkling water with lemon

Módní výstřelek nebo skutečná pomoc našemu zdraví. Odborníci v tom mají jasno. Voda s citrónovou šťávou se jednoznačně podepisuje pod kvalitu trávení či zdraví pokožky. Ocení ho i lidé, kterým příliš „nevoní“ pitná voda a potřebují ji k hydrataci.

Není důležitá teplota vody
Jednoduchý nápoj, který si nachází své místo nejen na stolech v domácnostech, ale také v restauracích. Do pitné vody či jemně sycené minerálky se přidává šťáva z citronu. Samozřejmě v takovém poměru, na jaký máme zrovna chuť. Takzvanou citrónovou vodu si můžeme vylepšit i plátky citronu, zázvorem, mátou, ale také okurkami či kurkumou. Na veřejnosti se objevují protichůdné informace o tom, zda zdraví pomáhá více vlažná nebo studená citrónová voda. Odborníci nemají na tyto otázky stejnou odpověď. Vysvětlují, že rozdíl v teplotě vody není podstatný.

Mizivé množství kalorií
Citrony patří do skupiny ovoce s vysokým obsahem ovocných kyselin a vitamínu C. Nemají žádný cholesterol, tuk a také nízký obsah kalorií. Jelikož v citrónech je minimum cukru, obsah energie se pohybuje pod hranicí 17 kcal na 100 g ovoce. Oceňují ho také lidé, kterým dělá problém lepek a sodík. Naopak, chlubí se obsahem vlákniny a takzvaných fytonutrientů. Hlavním úkolem tohoto osvěžujícího nápoje je hydratace organismu a dodání základních živin, které povzbuzují tělo. Pití chutných drinků navíc zvyšuje celkový přísun tekutin do těla. Blýskne se totiž zejména u lidí, kteří nemají rádi neutrální chuť pitné vody a zároveň se obávají pití velkého množství minerálních vod. Hydratace je klíčová pro správné fungování metabolismu, bojuje proti únavě a udržuje správné trávení.

Nápoji dominuje céčko
Vitamin C, kterým se pyšní citrony patří k předním antioxidantům. Jedná se o látky, které bojují proti volným radikálům a ty jsou zodpovědné za vznik různých nemocí včetně rakoviny. Jediný kus citronu obsahuje téměř 35 mg vitamínu C, což je až polovina denní doporučené dávky. Horní hranice užívání „céčka“ není téměř omezená. Tento druh ve vodě rozpustného vitamínu můžeme přijímat až do dávky 1000 mg. Dvojnásobná dávka nám už může nadělat potíže při zažívání, například v podobě průjmu. Vitamin C pomáhá také v boji proti infekčním onemocněním a zkrášluje i náš úsměv, protože zlepšuje stav dásní.

Fresh water with lemon slices and mint on the wooden table. Tined picture, taken with Canon 5D mkIII

Lepší pleť? Ano
Citrony mají také protizánětlivé účinky a chrání kardiovaskulární systém. Zajímavý je zejména vliv citrónové vody na kvalitu pokožky. Vitamin C totiž podporuje tvorbu kolagenu. Jedná se o dobře známou bílkovinu, jejíž účinky oceňují zejména ženy. Kolagen totiž zajišťuje pružnost pokožky. Jeho hladina přirozeně klesá po dosažení dvacátého pátého roku života a ovlivňuje ho i horší životní styl, kouření a pití alkoholu. Jelikož zmiňovaný nápoj obsahuje také kyselinu citrónovou, pomáhá i při trávení těžších jídel. Navíc pití většího množství citrónové vody brání zácpě a upravuje vyprazdňování.

Jak je to s nadváhou a tímto nápojem?
Odborníci se dušují, že pravidelné pití citrónové vody prý pomáhá při rozpouštění ledvinových kamenů. To ovšem není všechno. Chutný, osvěžující nápoj může napomoci i při hubnutí. Nejde však o všelék nadváhy či obezity. Citronová voda zabírá zejména tehdy, pokud jí nahradíme pití slazených nápojů, džusů a slazených čajů. V takovém případě dochází k celkové redukci kalorií, což znamená, že tělo si neukládá nadbytek energie do tukových zásob.